13.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Banská Štiavnica a baníctvo

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Štiavnica, Banská Štiavnica 
GPS:
N 18.89820098877    E 48.45801162720
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Banská Štiavnica, križovatka
Najbližšia vlaková stanica
Banská Štiavnica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Baníka zvolávalo každé ráno do šichty klopanie na drevenú dosku. Ozývalo sa z Klopačky, v ktorej bola ukrytá aj banícka pokladnica. Bola plná grošov, ktoré haviari odkladali z práce na horšie časy, na pomoc sirotám či vdovám. Dnes je v Klopačke čajovňa s pokojnou atmosférou, no kedysi tu bola väznica pre rebelujúcich baníkov. Budovu postavili v roku 1681.

Pri pohľade na Radničné námestie možno zarazí návštevníkov fakt, že pod zadláždeným námestím je 30m hlboká šachta Kaufhaus, do ktorej museli baníci denne fárať ešte aj na začiatku 20. storočia. Bola niečím, ako je dnes stanica metra, od ktorej viedla spleť štôlní.

Podľa dohadov sa vraj vďaka konjuktúre baní rozrástlo mesto na prelome 15. a 16. storočia o banícku štvrť s roztrúsenými baníckymi domami. Vynikla na slnečných svahoch pod názvom Resla, ktorý odvodili od známeho miestneho magnáta Erazma Roessla. Baníci tvrdo pracovali, žili skromne a tak vyzerali aj ich príbytky - jednoduché domčeky z dreva, kameňa a hliny.

Najstaršia ulica v meste dostala pomenovanie po vzácnom kove, ktorý tu ťažili - Strieborná. Suterény jej domov sú napojené na labyrint banských štôlní. Zlato a striebro ťažili štiavnickí baníci už od čias Keltov.

 

Diskusia

ODPORÚČAME

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube