14.06.2021
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Kaštieľ Rusovce

Lokácia:
Bratislavský kraj, okres Bratislava V, Bratislava - Rusovce 
GPS:
N 17.15138816833    E 48.05250167847
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Bratislava
Najbližšia vlaková stanica
MHD Bratislava
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Svoj typický neogotický vzhľad dostal kaštieľ pri poslednej prestavbe v rokoch 1841-44. Budovy kaštieľa sú do tvaru písmena U a majú dve podlažia. Typickým pre Rusovský kaštieľ sú jeho vežičky okná s lomenými oblúkmi a cimburie. Vzhľad zámku bol zjavne inšpirovaný Anglickými vidieckymi sídlami.
Vnútorná dispozícia presne zodpovedala takto rozsiahlemu sídlu vyššej šľachty. Z čestného nádvoria sa dalo ísť rovno vozom do schodiskovej haly odkiaľ sa po honosnom schodisku dostali na prvé poschodie do rytierskej sály. Nachádzali sa tu samozrejme viaceré salóny ale aj biliardová miestnosť. Stropy vo väčších miestnostiach boli umelecky zdobené maľbami.
 
Dnes kaštieľ spadá pod Správu zariadení vlády SR ,ale pre nedostatok financií je len udržovaný jeho súčasný stav. Pri kaštieli sa nachádza aj park do ktorého jeho majitelia zahrnuli aj starší kostol z roku 1613.
Už v trinástom storočí bol na mieste súčasného kaštieľa hrad. Ten v 17. storočí prestaval rod Zychiovcov na neskororenesančný kaštieľ. V roku 1841 ale na mieste tohto kaštieľa dal postaviť František VIII Zichy-Ferraris dnešný neogotický kaštieľ. Jeho úpadok nastal koncom druhej svetovej vojny keď ho vydrancovala Sovietska armáda. Odvtedy kaštieľ pomaly chátra.

 

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube