23.04.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Zliechovský močiar

Lokácia:
Trenčiansky kraj, okres Ilava, Zliechov 
GPS:
N 18.43250083923    E 48.94739913940
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Zliechov
Najbližšia vlaková stanica
Ilava
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Rozprestiera sa na ploche 2,8 hektárov. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Vyskytujú sa tu vzácne mokraďové biotopy, ktoré vznikli ako fragment prameniskovej oblasti Slávikovského potoka. Piaty stupeň ochrany platí pre vzácne druhovo bohaté spoločenstvá.

Prevažnú väčšinu územia tvorí bohatý trstinový porast, ktorý vyhľadávajú určité druhy živočíchov. Zliechovský močiar je v Strážovských vrchoch raritou, pretože je neobvyklé, že je do oblasti posadený práve mokraďový biotop. Ohrozovanie čistoty životného prostredia si však už aj v tejto oblasti vyžiadalo svoju daň. Prírodovedci tu evidujú negatívne antropické vplyvy, ktoré súvisia aj s blízkosťou obce Zliechov.

Močiar dostal pomenovanie od neďalekej obce Zliechov, v ktorej rastú vzácne vŕby biele a jaseň štíhly. Ten má obvod kmeňa takmer 800 centimetrov. Pôvodne vraj rástol v nezastavanej časti obce a tvoril jej dominantu. Podľa miestnych povier sa údajne v jeho dutine ukrývali vojaci počas bojov v Slovenskom národnom povstaní.
 

Diskusia

ODPORÚČAME

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube