21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Prírodná rezervácia Slnečné skaly (neďaleko autokempu)

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Žilina, Porúbka 
GPS:
N 18.71827888489    E 49.14450454712
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Rajecké Teplice
Najbližšia vlaková stanica
Rajecké Teplice
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Rozprestierajú sa na 90,54 hektároch a vznikli počas Chočského príkrovového vrásnenia ako tektonická troska. Vplyvom vody, gravitácie, vetra či mrazu sa dolomitové vápence rozdrobili na vysoké vežovité a stĺpovité úlomky. Toto miesto obľubujú horolezci a skalolezci, ktorým pomáhajú početné pukliny v úlomkoch. Môžu si tu precvičiť viacero stupňov obtiažnosti.
 

Miestna vegetácia pozostáva najmä z kalcifilných bukových porastov a reliktných borovíc s prímesou smreka. Vegetácia je aj na skalách, vyskytujú sa v nej teplomilné druhy a aj niektoré horské. Výnimočný je výskyt chráneného druhu poniklec slovenský (Pulsatilla slavica), horec Cliusov (Ciminalis Clisii) a rastú tu aj zriedkavé a ohrozené druhy ako napríklad podkovka chochlatá (Hippocrepis comosa) či smrečinec plazivý (Goodyera repens). V skalných štrbinách sa ukrýva netopier večernica tmavá (Vespertilio murinus).

Miestny autocamping umožňuje vychutnať si dovolenku po svojom už od 70. rokov minulého storočia. Kapacitne je dimenzovaný približne pre 500 osôb s karavanmi, alebo s kempovaním na trávnatej ploche.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube