21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Brodziansky kaštieľ

Lokácia:
Trenčiansky kraj, okres Partizánske 
GPS:
N 18.34388732910    E 48.60805511475
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Brodzany
Najbližšia vlaková stanica
Partizánske
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Brodziansky kaštieľ bol pôvodne sídlom feudálnej rodiny Brodzianskych, ktorí sa sem nasťahovali v 14. storočí. Zaraďujeme ho medzi renesančné stavby, s týmto zámerom ho pôvodne stavali, no v 17. storočí zmenila jeho vzhľad rodina Kvaššayovcov.

V 18. storočí sa v ňom opäť vystriedali majitelia - prešiel pod správu Voglovcov, ktorí spôsobili spätosť kaštieľa s rodinou ruského básnika A.S. Puškina. Dnes môžete vidieť v kaštieli aj expozíciu, ktoré je venovaná ruskému velikánovi.

V roku 1844 sa stal majiteľom kaštieľa rakúsky diplomat Gustav Friesenhof, ktorý pracoval v Petrohrade. Po smrti manželky sa oženil so švagrinou vtedy už nebohého básnika A.S. Puškina Alexandrou Gončarovovou. Mali spolu dcéru Natáliu, ktorá celý život prežila v Brodzanoch.

Jej zásluhou pribudol ku kaštieľu park so vzácnymi drevinami, dala vybudovať kaplnku s rodinnou hrobkou a letohrádok. Dnes patrí k múzeu aj historický park a rodinná hrobka.
Čarovný kaštieľ s parkom nájdete v blízkosti Partizánskeho. V kaštieli sa od roku 1979 nachádza Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina. Okrem Moldavska je jediným múzeom mimo Ruska, ktoré je venované Puškinovi.

Otváracie hodiny:
Po - Pi : 09:00 - 16:00h.
So: 10:00 - 15:00h.

 

Najbližšie podujatia a destinácie

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube