04.03.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Kaštieľ Beladice

Lokácia:
Nitriansky kraj, okres Zlaté Moravce, Beladice 
GPS:
N 18.27833175659    E 48.34193038940
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Beladice
Najbližšia vlaková stanica
Tesárske Mlyňany
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Kaštieľ dal postaviť vznešený rod Jesenských na začiatku 19. storočia. Bol sídlom niekoľkých šľachticov a barónov. Začiatkom 20. storočia ho prestavali a dodali mu neoklasicistické prvky. Odvtedy je dvojpodlažný s pôdorysom obdĺžnikovitého tvaru.
20. storočie a obdobie socializmu prinieslo do objektu vzdelávacie zariadenia - vyučovali tu žiakov poľnohospodárskeho učilišťa. Využívali aj okolitú pôdu, na ktorej pestovali plodiny a učili sa remeslu v praxi.
Z interiéru zaujme návštevníkov predovšetkým zachovaný krb, ktorý má podobu príborníka či neoklasicistické vstupné schodište.
Kaštieľ patrí do zoznamu kultúrnych pamiatok. V rokoch 1998 až 2003 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, vďaka čomu dnes spĺňa podmienky plnohodnotnej historickej pamiatky.
Pozoruhodná je záhrada v okolí kaštieľa, najmä výnimočným zastúpením kríkov a drevín. Rastú tu obrovské lipy veľkolisté, ktorých vek sa odhaduje až na 600 rokov a obvod najhrubšieho kmeňa je takmer 600 centimetrov.
Momentálne je kaštieľ súčasťou hotela. V kaštieli sa nachádza unikátna zbierka keramických diel, jedinečná svojho druhu na Slovensku.
 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube