04.03.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Národná prírodná rezervácia Kozol

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Žilina, Stránske 
GPS:
N 18.75620079041    E 49.11349868774
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Rajecké teplice, aut. stanica
Najbližšia vlaková stanica
Rajecké Teplice

Popis:

Kozol má výmeru 92 hektárov a zasahuje do Katastra Poluvsia. Za národnú prírodnú rezerváciu ho vyhlásili v roku 1993. Je vrcholom bočného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry. Tvoria ho odolné dolomity a dolomitické vápence, čo tvorí spolu vzácny vápencový komplex. Príkrovová doska sa v minulých geologických obdobiach nasunula na menej odolné prvohorné horniny. Tie exogénnymi vplyvmi zvetrali do veľmi strmého reliéfu, ktorý prudko spadá cez niekoľko bralných stupňov do Medzihorskej doliny.

V prírodnej rezervácií človek výnimočne cíti spätosť s prírodou. Vyskytujú sa tu najmä subalpínske teplomilné vápencové relikty. Vysoký stupeň ochrany platí najmä pre fúzača alpského (Rosalia alpina), medveďa hnedého (Ursus arctos) a rysa ostrovida (Lynx lynx). Chránené rastliny zastupuje poniklec slovenský (Pulsatilla slavica). Počas druhej svetovej vojny bolo miesto dejiskom viacerých bojov. Tie vyústili vrámci Slovenského národného povstania pri Skalke (1 308 m.n.m.) do partizánskych lesných bojov. Miestne doliny poskytovali bojovníkom dokonalý úkryt, a preto sú symbolom odhodlania a nebojácnosti Slovákov.

Vrchol Kozla je perfektným vyhliadkovým bodom. Pri dobrom počasí dovidíte do Žilinskej kotliny, na Súľovské vrchy či na hrebene Lúčanskej Malej Fatry.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube