23.05.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Obec Strečno

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Žilina 
GPS:
N 18.86140060425    E 49.18399810791
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Strečno, autocamping
Najbližšia vlaková stanica
Strečno
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Obec Strečno leží v nadmorskej výške 360 m.n.m. V písomných zbierkach sa po prvýkrát spomína v roku 1321.

V obci nájdete:

Starý hrad, ku ktorému vedie turistický chodník z Varína cez Nezbudskú Lúčku. Na prvý pohľad sa zdá, že je to pustá zrúcanina, no zvnútra prekvapivo priestranný a zachovalý. Navštíviť ho môžete kedykoľvek, bez sprievodcu.

Pamätník Francúzskych vojakov stojí ako spomienka na rok 1944. V boji o Strečniansku úžinu tu položilo život 155 francúzskych dobrovoľníkov, nasadených prvýkrát do boja práve v Strečne, pod vedením kpt. De Lannuriena. Pamätník je postavený z travertínu, vyníma sa na vŕšku Zvonica od roku 1956.

Kostol Svätej Žofie postavili v roku 1847. Jeho dominantou je oltár s veľkým zdobeným krížom. Na vnútorných klenbách sú maľby, zariadenie kostola je pravdepodobne pôvodné. Na chóre kostola nájdete najcennejšiu časť chrámu, drevený organ z 18. storočia. Vytvorili ho majstri Pažítkovci z Rajca.

Skalný hríb je prírodná atrakcia uprostred niekoľkých skaliek. Prídete k nemu po žltej turistickej trase od hradu na kopec Špicák.

Asfaltový lom – nálezisko prírodného asfaltu, ktoré je v súčasnosti zaliate vodou a vytvára romantické jazierko. Nájdete ho za obcou smerom do Nezbudskej Lúčky.

V okolí Strečna sa ešte môžete prejsť aj na Starý hrad, plaviť sa plťkou či kompou po Váhu, či obdivovať Národný park Malá Fatra. Samospráva je členom združenia Euroregión Beskydy.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube