04.03.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Plavecký hrad

Lokácia:
Bratislavský kraj, okres Malacky, Plavecké Podhradie 
GPS:
N 17.26888847351    E 48.49388885498
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Plavecké Podhradie
Najbližšia vlaková stanica
Plavecké Podhradie

Popis:

Z hradu sú veľmi dobre zachované hradby aj mnohé múry hradných budov. Dávajú tak tušiť pôvodnú siluetu hradu. Z hradu je výborný výhľad prakticky na všetky svetové strany. Zachované sú aj hradné brány, či niektoré bašty, samozrejme bez drevených častí. Nádvoria hradu sa snažia čistiť od porastu, a tak krajšie vynikne majestátnosť hradných múrov. Pod hradom sa nachádzajú jaskynné chodby, ktoré sú vraj prepojené s hradom.
 

História hradu, sa ako pri mnohých iných hraničných hradov v okolí, začala písať v 13. storočí. Aj keď na protiľahlom kopci je pôvodné keltské hradisko. Hrad bol postavený ako hraničná pevnosť a mal strážiť pocestných a kupcov na ceste do Čiech. Rovnako mal zaručiť bezpečnosť severozápadnej hranice Uhorska.

Jedným z prvých majiteľov bol Ctibor zo Ctiboríc a najdlhšie vlastnili plavecký hrad Pálffyovci.

K hradu sa viaže aj jeden hrdinský skutok Petra Bakiča, ktorý oslobodil z Holíčskeho hradu Zuzanu Révayovú a chránil ju na Plaveckom hrade.

Na Plaveckom hrade bola v rokoch 1579 - 1582 známa tlačiareň, ktorú tam zo Šintavy preniesol kazateľ a spisovateľ Péter Bornemisz. Tlačili sa tu kalendáre a náboženské knihy s protestantskými kázňami.

Hrad bol poškodený vojskami v roku 1706 a odvtedy ho už neobnovili.

Plavecký hrad sa nachádza vo výške 400 m.n.m., na upätí vrchu Pohanská. Hrad je prístupný pešo, asi 30 minút od Plaveckého podhradia. Taktiež môžete pod hradným kopcom odparkovať auto (pri ceste) a pokračovať ďalej pešo.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube