21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Rotunda sv. Juraja (Skalica)

Lokácia:
Trnavský kraj, okres Skalica, Skalica 
GPS:
N 17.22541046143    E 48.84848403931
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Skalica
Najbližšia vlaková stanica
Skalica
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Rotunda Sv. Juraja je postavená v ranorománskom štýle neskôr bola prestavaná do gotického štýlu. V súčasbosti je v nej výstava historického vývoja tejto rotundy. Nachádzajú sa v nej aj fragmenty neskorogotických malieb na pravej strane pri vstupe je výjav z legendy o sv. Jurajovi. Je možné, že tieto výjavy boli dookola po celej rotunde.
 
Rotunda bola postavená pravdepodobne v 11. storočí na mieste staroslovanského hradiska. Vedľa sa nachádzal aj malý cintorín. V čase stavania mestských hradieb bola pričlenená do obranného systému ako strážna veža. Spodné poschodie však naďalej slúžilo ako kaplnka. V hornej časti sú dodnes badateľné stopy po strieľňach. Neskôr bola kaplnke vrátená jej pôvodná funkcia . Pri prestavbe boli zrušené všetky fortifikačné prvky a bola pristavaná rímsa a baroková kupola s tzv. „lampášom".
 
Dnešnú podobu získala po roku 1945 keď bola opravovaná zo škôd vzniknutých počas druhej svetovej vojny. V roku 1970 sa na rotunde uskutočnil rozsiahly archeologický prieskum vďaka ktorému bola preskúmaná aj barokový krypta . V tom istom roku bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube