13.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Sandberg (Devínska Nová Ves)

Lokácia:
Bratislavský kraj, okres Bratislava IV, Bratislava - Devínska Nová Ves 
GPS:
N 16.97472190857    E 48.20083236694
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
MHD Bratislava
Najbližšia vlaková stanica
Devínska Nová Ves
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Naši predkovia síce žili v neúprosnej dobe, ale zas si to nemuseli fičať k moru až niekde do Chorvátska, mali ho totižto priamo tu. Dnes je ale z niekdajšieho brehu mora kopec Sandberg. Kopec z piesku ako by sa dal preložiť názov Sandberg zodpovedá celkom presne geologickému zloženiu tejto chránenej lokality. Tvoria ho okrem pieskovcov aj vápencové vrstvy. Kedysi bol Sandberg morským dnom, ale aj brehom. Zaujímavým sa stal hlavne po objavení fosílií morských ale aj suchozemských živočíchov z obdobia treťohôr teda pred 14 miliónmi rokov.

 

Našli sa tu pozostatky okolo 300 druhov živočíchov. Väčšinou ulitníkov, lastúrnikov a iných menších živočíchov. Ojedinele sa podarí nájsť aj pozostatky väčších živočíchov ako napríklad zuby žraloka či stavec veľryby. Zo suchozemských tvorov zasa časti kostier nosorožca srstnatého jaskynného medveďa ale dokonca aj opíc. 
Kopec však nieje vzácny iba milióny rokov starými fosíliami ale aj dnes žijúcimi rastlinami či živočíchmi. Jednou z najvzácnejších a na inom mieste Slovenska sa nevyskytujúcich je smldník piesočný.

 

Nálezisko bolo objavené pri kopaní piesku v roku 1964 už v tom roku bolo vyhlásené za chránené nálezisko a o rok neskôr už za Štátnu prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla.

Sandber sa nachádza v tesnej blízkosti Devínskej Novej Vsi blízko ulice Na skale. A do jeho blízkosti premáva aj MHD.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube