23.04.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Stará radnica Pretórium v Banskej Bystrici

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Banská Bystrica 
GPS:
N 19.14683151245    E 48.73662185669
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Banská Bystrica
Najbližšia vlaková stanica
Banská Bystrica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Budovu dal kedysi postaviť bohatý mešťan po požiari. Bola úradom richtára aj notára, pričom notár tu mal aj vlastný služobný byt. V radnici mal svoje miesto aj mestský archív a pretoriálna knižnica.
Schádzala sa tu mestská rada, no okrem toho tu bola aj mučiareň. V roku 1761 zničil objekt požiar. Pôvodná podoba radnice sa nezachovala, môžeme ju však vidieť na plastike Olivová hora pri južnom vchode do Farského kostola. Stavba vraj kedysi pripomínala pražský Belveder či radnicu v Levoči.
Na opravu po požiari sa dlhé roky nenašli peniaze, a tak budova chátrala a pustla. Na začiatku 19. storočia prevzala budovu vláda na vzdelávacie účely. Čiastočne prestavali prízemie a arkádovú lodžiu na dvoch stranách poschodia. Múry zakryla strecha s malou zvonicou. Do roku 1941 sídlila v budove rímsko-katolícka chlapčenská ľudová škola. Po druhej svetovej vojne tu 20 rokov sídlilo múzeum Slovenského národného povstania a Galéria, ktorá je tu dodnes.
Dnes sú už archív, knižnica i sídlo mestského úradu presunuté na iné miesta. A mučiareň by už naštastie v 21. storočí nenašla svoje opodstatnenie.
 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube