04.03.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Banská Bystrica 
GPS:
N 19.14605903625    E 48.73746871948
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Banská Bystrica
Najbližšia vlaková stanica
Banská Bystrica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

História múzea siaha do konca 19. storočia. Hlavnú časť zbierok tvorili v začiatkoch exponáty, ktoré zachytávali históriu mesta Banská Bystrica. Neskôr sa vystavované kusy rozšírili o diela, ktoré mapujú dianie v celom kraji. Dnes sú zbierky rozmiestnené na troch miestach.
Expozícia Stredné Slovensko od praveku po 20. storočie má spoločenskovedné zameranie a nájdete ju v Thurzovom dome na Námestí SNP 4. Obsahuje predmety z najstarších čias, ktoré súvisia najmä s rozvojom baníctva, keramického a sklárskeho remesla. Nájdete tu však aj staré mince.
V Matejovom dome vystavujú expozíciu s audiovizuálnou prezentáciou. Práve tu sú najvzácnejšie zbierky - v expozícií Gotická plastika a maľba a aj v miestnosti venovanej chladným zbraniam. Prírodné vedy prezentuje výstava Príroda stredného Slovenska v Tihányiovskom kaštieli. Deti majú najradšej miestnosť, ktorá je venovaná Tatrám. Tu si môžu prehrať hlasy rôznych živočíchov.
Matejov dom je pre vás otvorený v letnej sezóne od pondelka do piatku v čase od 9:00 do 17:00 a v októbri a v máji od 8:00 do 16:00.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube