23.04.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Zubria zvernica pri Topoľčiankach

Lokácia:
Nitriansky kraj, okres Zlaté Moravce, Topoľčianky 
GPS:
N 18.34040832520    E 48.46417236328
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Topoľčianky
Najbližšia vlaková stanica
Zlaté Moravce
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Zubor európsky je najväčším európskym cicavcom. Je príbuzný amerického bizóna, zachovali sa z neho už len posledné zvyšky.
Zubria zvernica vznikla v roku 1958, kedy žilo na svete posledných 150 kusov vzácneho zubra hôrneho. Výmera 140 hektárov je rozdelená na chovateľské jadro, ktoré má 27 hektárov, zvyšnú časť zaberá ochranné pásmo. Objekt zvernice postavili kapacitne tak, aby v ňom mohlo byť 12 zubrov. Za celé roky fungovania ich tu vychovali až 120. Keď sa už nezmestili, odviezli ich do zoologických záhrad či rôznych parkov a súkromných chovov.
Návštevníci ich môžu pozorovať počas kŕmenia, ktoré býva denne približne okolo 15:00.
Zubor dosahuje dĺžku 2,7 metra a výšku takmer 2 metre. Dospelý býk môže vážiť aj viac ako 1500 kilogramov. Pária sa v auguste a v septembri, z čoho sa narodí 1 mláďa. Ešte v 19. storočí bolo možno stretnúť zubra voľne v prírode. Dnes je hodnotený v červenej knihe ohrozených druhov ako zachránený, celosvetovo patrí do zoznamu prísne chránených živočíšnych druhov.
K zverincu sa dostanete z Topoľčianok smerom do obce Lovce, kde začína cesta značená šípkami. Po 10-kilometrovej lesnej ceste sa dostanete až ku kŕmidlám. Tam sú pripravené lavičky na čakanie. Návštevníci môžu zubry aj prikrmovať.
 

Najbližšie podujatia a destinácie

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube