13.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Hrad Čeklís (Bernolákovo)

Lokácia:
Bratislavský kraj, okres Senec, Bernolákovo 
GPS:
N 17.28802108765    E 48.19995117188
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Bernolákovo
Najbližšia vlaková stanica
Bernolákovo
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Z hradu sa toho veľa nezachovalo, ale stále je vidieť časti múrov, hrubých až dva metre a viditeľných v celkovej dĺžke asi 32 metrov. Múr bol vybudovaný z lomového kameňa a pri budovách boli použité aj tehly. Zachovala sa aj hradná brána široká 5 metrov a nad zem sa čnie do výšky 140 centimetrov. Už z tohto zlomku je každému návštevníkovi jasné, že sa jednalo o mohutnú pevnosť, postavenú na terasovitú vyvýšeninu, z ktorej je dobrý výhľad na Podunajskú nížinu a Bratislavu.
 

Zaujímavosťou je, že z hradu viedla tajná chodba až na hrad Biely kameň, ktorý sa nachádza pri obci Svätý Jur. Chodba budovaná do výšky jazdca bola pri zemných prácach viac krát prekopaná a zničená.

Dnes je na mieste, kde archeológovia predpokladali palác, postavená miestna vodáreň, ktorá je architektonicky upravená tak, aby jej cimburie pripomínalo hradnú vežu.

História hradu siaha až pred rok 1209, kedy sa hrad spomína ako staré sídlisko. Hrad bol vybudovaný pri potrebe vyberať mýto pri obchodných cestách. V priebehu storočí hrad často krát menil majiteľa (napríklad aj Matúš Čák Trenčiansky). Zaujímavosťou je, že v jednom období ho vlastnili aj tri sestry, ktorých otec si u kráľa vymohol výnimku, aby mohli dediť aj ženy.

Hrad pravdepodobne zanikol počas husitských spanilých jázd, keď tiahli cez Čeklís k Šintave. Podľa povesti v jeho ruinách táborili Turci a pri odchode ho úplne zbúrali.

Zrúcaniny hradu Čeklís sa nachádzajú na okraji obce Bernolákovo (historický názov obce - Čeklís), v susedstve rímskokatolíckeho kostola. Hrad je ľahko prístupný.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube