02.03.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Hradisko Molpír (Smolenice)

Lokácia:
Trnavský kraj, okres Trnava, Smolenice 
GPS:
N 17.42353820801    E 48.51086044312
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Smolenice
Najbližšia vlaková stanica
Trnava
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Molpír patrí k najvýznamnejsím hradiskám na Slovensku. Dodnes sú viditeľné stopy po múroch a dokonca sa tu nachádza čiastočne zrekonštruovaná brána na „akropolu" ktorá je jedným z troch nádvorí hradiska. Viditeľné je aj kultové miesto vytesané do skaly ktoré bolo zastrešené a malo pôdorysné rozmery 20x6 metrov s tromi obetiskami. Samotné hradisko sa skladá z troch nádvorí chránených múrmi. Našli sa tu základy veží, opevnených brán a okrúhla bašta. Z vnútornej strany najvyššieho opevnenia bol pristavaný rad obytných drevených zrubov. Na najlepšie chránenom, hornom nádvorí, „akropole", boli tiež rady terás s obydliam.

 

Archeologický prieskum našiel aj najstaršiu pec na tavenie železa na Slovensku.
Pôvodný obyvatelia sa pravdepodobne živili remeslami a predávaním svojich výrobkov hlavne nití okolitému obyvateľstvu ale aj ďalej na sever.

 

Predpokladá sa, že hradisko vzniklo zhruba v 7. storočí pred naším letopočtom a prisudzuje sa ľudu Kalenderberskej kultúry, ktorá patrí do tzv. východohalštatského kultúrneho okruhu. Hradisko bolo dobité vojensky a neskôr znovu osídlené slovanmi. Na mieste sa našlo mnoho historických artefaktov hlavne z bronzu, železa, ale aj z jantárové a sklenené perly.

Hradisko sa nachádza na vrchu Molpír vo výške 354 m n. m. nad obcou Smolenice a je ideálne hlavne na pešiu túru.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube