21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Banská Bystrica

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Banská Bystrica 
GPS:
N 19.14605903625    E 48.73592758179
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Banská Bystrica, AS
Najbližšia vlaková stanica
Banská Bystrica, železničná stanica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Banská Bystrica má takmer 80 tisís obyvateľov (2011 - 78 724). História mesta siaha do stredoveku, kedy pôvodne slovanskej obci Bystrica udelil kráľ Belo IV., v roku 1255, mestské práva. Mesto sa stalo svojou hospodársko-správnou a remeselníckou produkciou základňou banskej výroby.

Medzi najcennejšie pamätihodnosti patria: areál mestského hradu - Barbakan, námestie s kostolom Panny Márie a Svätého Kríža, Stará radnica, Matejov dom, veľké obdĺžnikové námestie Slovenského Národného Povstania. Dominuje mu šikmá hodinová veža a katedrála Sv. Františka Xaverského.

Celé námestie lemujú historické meštianske domy, medzi ktorými vynikajú Beznického a Thurzov dom, ako aj Bethlenov dom, v ktorom vyhlásili sedmohradské knieža Bethlena za uhorského kráľa.

Okrem vonkajšej architektúry ponúka Bystrica možnosť nahliadnuť do histórie regiónu v Stredoslovenskom múzeu, či výtvarné diela v Mestskej galérii alebo v dome maliara Dominika Skuteckého.

Do novodobých dejín vstúpilo mesto 29. augusta 1944. Slováci sa tu po prvý a jediný krát v histórii postavili so zbraňou v ruke do boja a ozbrojený odpor voči fašizmu vyvrcholil do Slovenského Národného Povstania. Tento historický míľnik dokumentuje unikátne Múzeum SNP s vonkajšou expozíciou bojovej techniky a lietadla z 2.svetovej vojny. Pripomína rozkrojený peceň chleba, alebo Jánošíkov klobúk.

Turistické informačné centrum nájdete na Námestí SNP 1, v budove historickej radnice.

Banská Bystrica žije aj pravidelnými podujatiami, ako napríklad Radvanský jarmok, Dni mesta Banskej Bystrice či Kultúrne leto.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube