13.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Hrušov

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Krupina, Hontianske Moravce 
GPS:
N 19.09187889099    E 48.15453338623
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Hrušov
Najbližšia vlaková stanica
Zvolen
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Hrušov leží na svahoch Krupinskej planiny, približne 30 kilometrov juhozápadne od Veľkého Krtíša. Prvé písomné zbierky o obci pochádzajú z roku 1272, kedy ju pravdepodobne založili pod názvom Horussou.
 

Miestni obyvatelia sa tu stáročia živia najmä poľnohospodárstvom, vinohradníctvom, včelárstvom či chovom oviec a dobytka. Kedysi tu vyrábali aj drevené uhlie a obuv. Obyvatelia sú veriaci, prevažne katolíci. Kostol Svätého Jána Nepomuckého postavili v roku 1762 spolu s kalváriou. V obci je aj kamenný dom so sochou Jána Nepomuckého, ako patróna miestneho kostola. V dome je múzeum tradičného bývania, kováčska vyhňa a typická pálenica. Na viacerých miestach chotára a aj priamo v obci je niekoľko pieskovcových pivníc a doteraz nepreskúmaných podzemných útvarov.

Pokiaľ obľubujete turistiku, v blízkosti nájdete 13-kilometrový turistický chodník na hrad Čabraď. Miestny náučný chodník Hrušov a okolie je dlhý takmer 14 kilometrov a má spolu až 37 zastávok.

V roku 2003 získala obec ocenenie Dedina roka. Od roku 1996 sa tu každoročne koná festival Hontianska paráda, ktorý propaguje nielen obec, ale celý hontiansky región. Vystupujú na ňom súbory z celého Slovenska a do obce prichádzajú remeselníci s tradičnými výrobkami.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube