21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Kalvária v Banskej Štiavnici

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Štiavnica, Banská Štiavnica 
GPS:
N 18.91388320923    E 48.46200942993
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Banská Štiavnica, križovatka
Najbližšia vlaková stanica
Banská Štiavnica
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Staviteľský skvost je výnimočný tým, že harmonizuje s prírodou. Pod horným kostolom sa turistom naskytne prekrásny výhľad na Banskú Štiavnicu a Sitno. Miestna Kalvária je považovaná za jednu z najkrajších barokových kalvárií v Európe. Momentálne prechádza obnovou. Cestou k nej sa s veľkou pravdepodobnosťou pristavíte pri najstaršej stavbe mesta - neskoroklasickom farskom kostole z roku 1806. Túto výsadu mu dáva fakt, že fasáda obaľuje prastarú románsku trojloďovú baziliku z 13. storočia a dodnes v ňom pretrváva jeho využitie.
 

Hellov dom, kedysi stanica dostavníkovej pošty, fungoval až do roku 1873. Ukrýva v sebe renesančné klenby, nástenné maľby, ale aj banské štôlne a stredoveké pivnice. Pri ceste na Kalváriu stojí za pohľad aj najmladšia veľká stavba v centre, gymnázium, ktoré postavili s odvážnym úmyslom v roku 1914, v secesnom štýle. Zničilo ju bombardovanie počas II. Svetovej vojny. Osirela a stratila nezabudnuteľnú študentskú atmosféru.

Botanickú záhradu založili v roku 1857. Obsahuje vzácne zbierky drevín.

Areál Kalvárie je mierne "odstrihnutý" od mesta. Vedie k nemu náročnejšia trasa, pri ktorej oceníte pohodlnú obuv. Za Botanickou záhradou treba poriadne sledovať orientačné tabule, ktorí vás zavedú do cieľa.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube