21.05.2019
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Múzeum Kysuckej dediny

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Čadca, Nová Bystrica 
GPS:
N 19.09444427490    E 49.38194274902
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Vychylovka
Najbližšia vlaková stanica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Skanzen vznikol z dôvodu zámeru stavať vodnú nádrž v Novej Bystrici. Zo zatopených oblastí obcí Riečnica a Harvelka museli vysťahovať do obce Vychylovka takmer všetko. Previezli tam rodinné domy, hospodárske objekty, dokonca aj ovocné stromy. Aj malé políčka pri dome si na svojom novom mieste usporiadali tak, ako boli na svojom pôvodnom mieste. Kysučania mali zaužívaný trojpoľný systém pestovania plodín a hospodárenia. Do múzeu neskôr pribudol aj vodný mlyn s pílou, krčma, kaplnka a ďalšie stavby z priľahlých obcí.
 

V interiéroch sú inštalované pôvodné zariadenia. Súčasťou prehliadky sú aj pôvodné stavby - cholvarky, ktoré sezónne obývali pastieri, využívali sa hojne najmä v minulosti. Kopaničiarske osídlenie reprezentuje usadlosť u Hruškuliaka, ktorá sa skladá z dvoch obytných domov, stodoly a maštale so sýpkou.

Návštevníci múzea tu môžu obdivovať krásu umenia slovenských remeselníkov, vystúpenia folklórnych skupín s prezentáciou spisovného jazyka, tradičných pojmov, obradového zvykoslovia a aj prípravu regionálnych kysuckých špecialít.

Expozícia obsahuje spolu 34 stavieb, jej súčasťou je aj historická úvraťová železnica.

Múzeum Kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke je otvorené denne, od 9:00 do 17:00, počas víkendov o hodinu dlhšie, do 18:00.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube