18.01.2021
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Okresné mesto Gelnica

Lokácia:
Košický kraj, okres Gelnica, Gelnica 
GPS:
N 20.93691635132    E 48.85320663452
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Gelnica
Najbližšia vlaková stanica
Gelnica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Gelnica je jedno z najstarších baníckych miest na Slovensku. O silnej baníckej tradícii svedčí aj bronzová socha modliaceho sa baníka umiestnená na námestí. Mestečko si dodnes zachovalo historický ráz a možno aj to prispieva k jeho rastúcej popularite v turistickej oblasti.
 
V meste sa nachádzajú Turzovské kúpele (v súčasnosti v štádiu revitalizácie) , hrad Gelnica, Na námestí sa nachádza baroková radnica z polovice 18. storočia. Gotický kostol zo 14. storočia s cenným interiérom. V meste sa nachádzajú viaceré barokové a klasicistické meštianske domy. Typickým prvkom architektúry baníckych a remeselníckych domov je manzardová strecha. A nesmieme zabudnúť na horný krytý drevený most z roku 1831 ktorý je významnou architektonickou pamiatkou. 
 
Miesto súčasnej Gelnice je kontinuálne osídlené už zo staroveku. Status mesta získala Gelnica už v 13. storočí a v baniach sa ťažilo zlato, striebro, ortuť a olovo. Už v 14. storočí tu pracovalo 400 baníkov. V roku 1435 sa Gelnica stala slobodným kráľovským mestom. V 19. storočí bola Gelnica významným výrobcom klincov a reťazí.
 

Najbližšie podujatia a destinácie

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube