02.03.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Zvolen (mesto)

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Zvolen, Zvolen 
GPS:
N 19.12623214722    E 48.57572555542
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Zvolen
Najbližšia vlaková stanica
Zvolen
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Zvolen je jedno z najstarších miest na Slovensku. V meste sídlili kedysi uhorskí králi, obývali dve pevnosti - Pustý Hrad a Zvolenský zámok. Pustý hrad je svojou rozlohou najväčšou zrúcaninou v Európe. Rozprestiera sa na rozlohe 7,6 hektárov. Pod ním sa krížili dôležité obchodné cesty, a tak mal hrad strategický význam. Zvolenský zámok je národnou kultúrnou pamiatkou. Slúžil ako gotické lovecké sídlo postavené podľa vzoru talianskych mestských kastelov.

Panovník Belo IV. pridelil mestu privilégiá v roku 1243, čo ho zaradilo medzi popredné centrá v Uhorsku. Zvolen má námestie obdĺžnikového tvaru, jedno z najväčších na Slovensku. Storočia tu žijú pokope katolíci a evanjelici, o čom svedčia aj kostoly na námestí. Rímsko-katolícky kostol Svätej Alžbety pochádza zo 14. storočia a je najzachovalejšou historickou pamiatkou mesta.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vychovalo množstvo kvalitných hercov a už desaťročia kultúrne povznáša tých, ktorí radi navštevujú jeho predstavenia.

Vo Zvolene sídli Slovenská technická univerzita, Lesnícke a drevárske múzeum či Zimný štadión. Zvolenčania si vyslúžili prezývku „bryndziari".

Najvýznamnejším podujatím v lete sú Zvolenské hry zámocké, na ktoré prichádzajú každoročne umelci z celého sveta.


 

Diskusia

ODPORÚČAME

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube