21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

mesto Martin

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Martin, Martin 
GPS:
N 18.92309951782    E 49.05440139771
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Martin
Najbližšia vlaková stanica
Martin
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Mesto Martin bolo od polovice 19. storočia považované za hlavné centrum národného a kultúrneho života na Slovensku. Je sídlom Matice Slovenskej.

Prvá písomná zmienka o Martine sa datuje do roku 1284. Pôvodne bolo mesto Martin tzv. zemianskym mestečkom, ktoré bolo závislé od panstva hradu Sklabiňa a rodu Révayovcov. Od 18. storočia sa mesto stalo sídlom Turčianskej stolice a nabralo tak výrazne na význame.

Po revolučnom roku 1848, sa stalo centrom slovenského národného, kultúrneho a politického hnutia. Význam mesta postupne narastal. V roku 1861 tu bol vypracovaný a vyhlásený prvý ucelený program emancipovanej slovenskej politiky - Memorandum slovenského národa.

Z historického hľadiska je pre mesto významný aj október 1918. Slovenská národná rada prijala v budove Tatra banky dokument známy ako Martinská deklarácia, ktorou vzniká Česko-Slovensko, na troskách rakúsko-uhorskej monarchie.

V meste je množstvo zaujímavých miest, ktoré by návštevník nemal obísť bez povšimnutia: Kostola sv. Martina, Župného domu, v ktorom v súčasnosti sídli Turčianska galéria, Slovenské národné múzeum, Národný cintorín a ďalšie.

V blízkosti mesta je múzeum slovenskej dediny, ale aj možnosti pre lyžiarov na Martinkách, či v Jasenskej doline. Krásy Národného parku Veľká Fatra zlákajú na turistiku.

Mesto každoročne organizuje množstvo kultúrnych, športových i vzdelávacích aktivít.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube