23.05.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Banská Štiavnica - historické centrum

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Štiavnica, Banská Štiavnica 
GPS:
N 18.89249992371    E 48.45899963379
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Banská Štiavnica, križovatka
Najbližšia vlaková stanica
Banská Štiavnica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Vojny a požiare, ktoré niekoľkokrát zasiahli mesto, zničili jeho zakladajúce listiny. Zachovali sa však mestské a banské práva, ktoré používali aj iné, mladšie mestá ako predlohu.

Jadro mestskej radnice pochádza z 15. storočia. Archeologické nálezy dokazujú, že kedysi bola súčasťou radnice aj neskorogotická kaplnka sv. Anny so vznešenou kamenárskou výzdobou.

Obyvatelia mesta žili aj duchovným životom, čoho dôkazom je zachovalý evanjelický kostol a katolícky Kostol sv. Kataríny. Evanjelický kostol je dominantou Radničného námestia. Priestor lode s eliptickým pôdorysom dopĺňa klasicistická fasáda a zakrýva ho odhmotnená kupola.

V neskorom stredoveku, keď banské mesto prekvitalo, prišli Štiavničania s odvážnym nápadom: postaviť Kostol sv. Kataríny v strmom svahu, v náročnom gotickom slohu, priamo v centre mesta. Vysvätili ho v roku 1500.

Hlavné námestie vzniklo v 16. storočí, kedy bola banská výstavba v plnom prúde. Gotické domy sa postupne zrastali do renesančných, neskôr barokových palácov a rezidencií bohatých baníkov.

V pôvodných banských štôlňach si chladili víno a potraviny. Dnes nájdete na ich miestach múzeum, galériu, byty a úrady.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube