13.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Kostol svätého Michala Archanjela

Lokácia:
Trnavský kraj, okres Skalica 
GPS:
N 17.22940063477    E 48.84569931030
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Skalica
Najbližšia vlaková stanica
Skalica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Kostol svätého Michala Archanjela sa nachádza na Námestí slobody v Skalici. Pri prehliadke tohto krásneho mesta ho určite nesmiete vynechať pretože na jeho zaujímavom vzhľade sa podpísala dlhá a strastiplná história. Zaujímavá je rozhodne aj vyhliadka z jeho najvyššieho miesta.

Kostol bol pôvodne postavený ako gotický jednoloďový kostol, ale už o necelých 80 rokov neskôr bol prestavaný na trojloďovú baziliku. Kostol bol niekoľkokrát zničený požiarmi a následné rekonštrukcie boli vždy v aktuálnom stavebnom slohu a tak po neskororenesančnej úprave bol prestavaný do barokového slohu. Jeho gotickú vežu tiež neobišli mnohé rekonštrukcie, a preto jej arkádová ochodza je v renesančnom štýle. Keď prekonáte 120 schodov tejto veže, odmenou vám bude nielen prekrásny výhľad na mesto, ale aj možnosť prezrieť si zvony odliate v roku 1929. Rovnako sa môžete započúvať do ich krásnych tónov.

Interiér je nemenej zaujímavý. Organ pochádza z roku 1646 a bol darom od kráľa Ferdinanda III. Pôvodný organ od pražského majstra Tobiáša Hanzela totiž zhorel pri požiari len rok po jeho osadení.

Neprehliadnuteľný je aj hlavný oltár, ktorého súčasná podoba pochádza z rokov 1770 - 1785 a autorom oltárneho obrazu, zobrazujúceho svätého Michala, je viedenský maliar F. A. Maulbertsch. Bočných cechových oltárov je deväť a patria napríklad cechu vinohradníkov či krajčírov.

Na strieške barokovo klasicistickej kazateľnice sa nachádza plastika "Viery". Vedľa nej sedia postavy predstavujúce "Nádej" a "Lásku". Oko potešia aj vyrezávané lavice, či neskorobarokové spovednice so sochami svätcov.

Kostol neobklopuje múr a cintorín, od roku 1787, keď bol vydaný zákaz pochovávať vnútri mesta.

Za kostolom sa nachádza aj socha kráľa Ľudovíta I. Veľkého (vládol v rokoch 1326-1382).

 

Galéria

 • KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (3)
  Popis:
  KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (3)
 • KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (6)
  Popis:
  KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (6)
 • KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (5)
  Popis:
  KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (5)
 • KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (4)
  Popis:
  KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (4)
 • KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (2)
  Popis:
  KOSTOL SV.MICHALA SKALICA (2)
 • KOSTOL SV.MICHALA SKALICA
  Popis:
  KOSTOL SV.MICHALA SKALICA

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube