13.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Kremnica

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Žiar nad Hronom, Kremnica 
GPS:
N 18.91760063171    E 48.70640182495
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Kremnica, autobusová stanica
Najbližšia vlaková stanica
Kremnica, vlaková stanica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

V 14. storočí tu ročne vyťažili asi 160 kilogramov zlata. Podzemné bohatstvo využil Kráľ Karol Róbert, ktorý tu založil v roku 1328 mincovňu a pozval do nej minciarskych majstrov z Kutnej Hory v Čechách. Kremnická mincovňa dostala poverenie na obnovu meny. V tom čase sa totiž platilo zlatými forénmi, ktoré sa znehodnocovali a obsahovali stále menej zlata. Na odlievanie a razenie mincí tu prísne dozeral zástupca ostrihomského arcibiskupa. Najväčšiu slávu zažila mincovňa razením zlatých dukátov, ktoré mali vysokú remeselnú a umeleckú úroveň. Zlatý kov sa v minciach blížil k rýdzemu zlatu, čo predstavovalo najtvrdšiu menu v histórií krajiny - takú zlatú farbu a lesk nevedeli nikde na svete dosiahnuť. Ročne tu vyrobili 24 000 dukátov, neskôr dostávali objednávky aj zo zahraničia. Kremnická mincovňa funguje dodnes.
 

V meste si nenechajte ujsť Múzeum mincí a medailí a Novú mincovňu z 15. storočia. V nej bola kedysi aj pokladnica na uchovávanie vzácnych kovov. Na malej vyvýšenine sa vypína mestský hrad, ktorý je starší ako samotné mesto. Kremnicu kedysi obliehal dvojitý pás hradieb. Z tohto obdobia sa zachovala románska rotunda a Kostol Svätej Kataríny s moderným organom, ktorý má vyše 5300 píšťal.

Turistom sa odporúča výstup na vežu kostola. Má 127 schodov. Hoci je to pomerne náročná trasa, pohľad na celé mesto na jej vrchu stojí za to.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube