21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Náučný chodník Sitno

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Štiavnica, Počúvadlo 
GPS:
N 18.85680961609    E 48.40527343750
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Počúvadlo
Najbližšia vlaková stanica
Banská Štiavnica

Popis:

V týchto krasových územiach nevidno odtekať vodu. Ukrýva sa v spodinách a chemicky narúša vápenec a dolomit. Vďaka tomu tu vznikajú podzemné chodby a voda nimi preteká aj v niekoľkých úrovniach. Postupným rozširovaním chodieb vznikajú jaskyne, v ktorých narastajú milióny rokov kvaple. Na miestach, kde sa voda stretne s nepriepustnou horninou, vyviera krasový prameň. Takto vznikli tiesňavy Zádielskej doliny, vďaka vodám Blatnického potoka.
 

Pri prechádzke náučným chodníkom vás možno zaujme tzv. Skalné mesto. Tvoria ho 50 metrov vysoké bralá, ktoré vznikli rozpadnutím lávového prúdu pri prechode gravitačnými puklinami. Majú tvar bašty, ihly či veže.

Vyskytujú sa tu teplomilné aj horské rastliny, ale najmä ruže. 300 druhov kvitnúcich kríkov na tejto trase popísal už v druhej polovici 19. storočia Andrej Kmeť. Pokiaľ nebudete v lese hluční, možno sa vám podarí zazrieť "sitnianskeho" srnca. Jeho vysokonasadené parôžky majú perleťový odlesk. Do hniezd dravých vtákov zavíta častokrát nečakaný hosť krkavec čierny.

Sitno je kolískou európskej turistiky v stredných polohách. Svedčí o tom aj vznik prvého turistického spolku v roku 1860. Ak máte strach zo stretnutia s medveďom, personál rozhľadne na vrchu kopca vám ochotne vysvetlí, ako sa pri strete so šelmou správať. Na jej prízemí totiž zriadili turistické informačné centrum.

 

Najbližšie podujatia a destinácie

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube