21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Sitno

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Štiavnica, Počúvadlo 
GPS:
N 18.88693618774    E 48.40134429932
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Počúvadlo
Najbližšia vlaková stanica
Banská Štiavnica

Popis:

Vrchol kopca osídlili prví obyvatelia už v praveku. Chránili ich strmé andezitové skalné steny z troch strán. Miesto je jedinečné aj tým, že sa tu strieda karpatská a panónska flóra.
 

Hrad Sitno je dnes už len zrúcaninou. Patril k systému opevnení vybudovaných od Dunaja, cez Ipeľ až po vrch Sitno. O živote na hrade nevieme takmer nič, pochádza pravdepodobne z prvej polovice 13. storočia. Písomne bolo hradisko doložené až v roku 1548, keď ho dobylo kráľovské vojsko a odovzdalo lúpežnému rytierovi Melicharovi Balassovi. Od roku 1629 sa stali miestnymi zemepánmi Koháryovci, neskôr Coburgovci. Z hradu viedli prístupové cesty k banským mestám, ten ich však dostatočne chránil.

V rokoch 1546 - 1552 sa stal hrad súčasťou protitureckej obrannej línie. Zapálené fakle a silné trúbenie predpovedalo, že sa blížia nepriateľské vojská. Tie zasiahli hrad v roku 1703 a pri ústupe v roku 1710 ho úplne zničili.

Dominantné postavenie nielen na oblohe, ale aj na zemi, tu má chránený orol kráľovský. Pri troche šťastia môžete uvidieť aj krkavca čierneho a bociana čierneho. Rad cicavcov zastupuje rys ostrovid či jazvec obyčajný.

Na hrad sa dostanete aj autom, musíte odbočiť za dedinou Svätý Anton. Zastaví vás rampa a pokračujete pešo, pričom sa dostanete aj na rozhľadňu a vysielač.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube