08.12.2023
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Štiavnické Bane

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Štiavnica, Štiavnické Bane 
GPS:
N 18.86893272400    E 48.43864059448
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Štiavnické Bane
Najbližšia vlaková stanica
Banská Štiavnica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Štiavnické bane ležia v srdci Štiavnických vrchov, v okrese Banská Štiavnica. Mesto nemôže zaprieť svoj banícky pôvod. Všade navôkol sú totiž typické banícke príbytky a tajchy. Väčšinu z nich naprojektovali významné osobnosti, ktoré sa tu narodili, alebo zdržiavali. Na miestnej škole totiž vyučoval v roku 1735 Samuel Mikovíny, ktorý bol významným kartografom. Pôsobil tu aj Matej K. Hell, ktorý vynašiel vahadlové banské čerpadlo. Okolité tajchy postavili miestni obyvatelia v 18. storočí, aby zachytávali vodu, ktorú potrebovali na ťažbu vzácnych rúd. Tajchov je spolu 25, pričom najvýznamnejšie z nich je Počúvadlianske jazero, s rozlohou 11,7 hektárov.
 

Dominantou Štiavnických Baní je kláštorný komplex s kostolom z 18. storočia. V jeho barokovom vnútri sa zachoval jedinečný rokokový organ, ktorý tvoria verné plastiky baníkov.

Turistické informačné centrum zriadili len nedávno, v budove obecného úradu. Na návštevu je najlepšie letné obdobie, tajchy sú prírodným vodným areálom, ktorý dokáže počas horúcich dní príjemne schladiť.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube