21.07.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Replika pancierového vlaku (Zvolen)

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Zvolen, Zvolen 
GPS:
N 19.12492942810    E 48.57244110107
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Zvolen
Najbližšia vlaková stanica
Zvolen
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Prvé opancierované vlaky vznikali v druhej polovici 19. storočia, počas americkej občianskej vojny. Najväčšie opodstatnenie a využiteľnosť mali počas ruskej občianskej vojny v rokoch 1918 - 1920.

Pancierový vlak vo Zvolene nie je pôvodný, vyrobili ho v roku 1974. Vystavené vagóny vznikli len za účelom natáčania filmu o Slovenskom národnom povstaní, pričom slúžili ako rekvizity. Tento vlak nájdete v parku, blízko pod Zvolenským zámkom.

Zvolen však ukrýva aj originálny pancierový vlak, ktorý stojí na koľajniciach v priestore Železničných opravovní a strojární Zvolen. Verejnosti však nie je prístupný, zrejme len počas nepravidelného dňa otvorených dverí v opravovniach. Vyrobili ho pracovníci železničných dielní vo Zvolene. V ťažkých časoch Slovenského národného povstania vznikol ako kópia originálneho pancierového vlaku Hurban.

Repliku pancierového vlaku nájdete v parku Ing. Štefana Višňovského, pri Zvolenskom zámku, v blízkosti centra mesta a železničnej stanice. Pre návštevníkov je prístupný celoročne. Vstupné sa neplatí.
 

Diskusia

ODPORÚČAME

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube